2.5.2016

Zrušte daňovou podporu životního pojištění


Lidé tratí peníze při „přetáčení“ rezervotvorných smluv životního pojištění. Ovšem tratí i bez jejich přetáčení. To politikům ale nevadí a dál podporují „spoření“ prostřednictvím životního pojištění daňovými úlevami.

9.3.2016

Začala platit evropská směrnice, která zpřísňuje prodej pojištění


Nová směrnice Evropské unie, která zpřísňuje prodej pojištění, vešla v platnost. Česká republika má dva roky na její zavedení. Směrnice klade vyšší požadavky na odbornost zprostředkovatelů pojištění a na informovanost klientů o celkových nákladech na životní pojištění s investiční složkou.

29.1.2016

Můžou za podvádění zákazníků s IŽP vysoké odměny?


V časopise Ekonom rozebírá v článku „Životní pojistka: Jak zastavit okrádání klientů“ Kateřina Vokurková podvádění s IŽP. „Za to, že někteří zprostředkovatelé životního pojištění uvádějí zákazníky v omyl, může několik let trvající systém odměn,“ je její základní stanovisko, od něhož se dál odvíjí celý článek. Systém odměn ovšem není původcem všeho zla. Je to komplikovanější.

18/6/2015

Babiš se pře s ČSSD o provizích pojišťováků.

Nezvyklá slovní přestřelka mezi zástupci ČSSD a ANO dominovala v úterý druhému kolu schvalování novely zákona o pojišťovnictví.

Důvodem byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, na který poukázal jeho autor, poslanec ČSSD Ladislav Šincl.


9/6/2015

Atlantik čekají potíže

J&T čekají potíže, klienti ženou na jejich Atlantik policii

Čistě z finančního pohledu nebudou Ivan Jakabovič s Patrikem Tkáčem na nákupu společnosti Atlantik, kterou před pěti lety koupili od miliardáře Karla Komárka, rozhodně tratit. Reputační potíže spojené s obchody Atlantiku už ale představitelům finanční skupiny J&T začínají přerůstat přes hlavu.


27/4/2015

Ochrana spotřebitele: Pozor na presumpci viny!

Zřejmě nebude trvat dlouho a klienta či zákazníka stát obestaví neprostupnou zdí. Klient bude regulací a legislativou uvržen do polstrované cely, kde se sice nemůže zranit o žádný nechráněný roh, ale veškerá jeho činnost a zodpovědnost je redukována na vegetativní funkce.

Novela zákona o ochraně spotřebitele směřuje k širšímu využívání mimosoudního řešení sporů. Na finančním trhu a v rámci distribuce finančních produktů s největší pravděpodobností dojde k rozšíření pravomocí finančního arbitra, která pod svá křídla pojme další oblasti finančního trhu.


27/4/2015

Jak odlišit poradce od prodejce?

PORADNA: Finanční poradci a prodejci finančních produktů. Jak odlišit jedny od druhých?

Asi každý z nás tu situaci už zažil – zazvoní telefon a po krátkém hovoru nás čeká schůzka s „nezávislým finančním poradcem“ či „lékařem rodinných financí“. Možnost pomoci svým rodinným financím je lákavá, přesto v nás však dříme opatrnost.


14/1/2015

ČNB: Změny životního pojištění stále nejsou u konce. ČNB je chce udělat lépe.

Centrální banka trvá na tom, aby měly pojišťovny od více než tří milionů lidí podepsaný papír, jak chtějí změnit životní pojištění. Čas vyprší koncem března. Pak pojišťovnám může hrozit pokuta až 50 milionů korun.

Ať už si vyberete jakoukoli možnost režimu svého životního pojištění, trvejte na písemném dodatku ke smlouvě. To doporučují lidem s životním pojištěním Česká národní banka (ČNB) i finanční odborníci. Od letoška platí, že ze životního pojištění lze buď vybírat naspořené peníze, nebo si pojištění odečítat od daní. Kombinace obojího byla koncem loňského roku zrušena. Takových smluv je skoro 3,5 milionu.


3/12/2014

Česká Televize - Ústavní soud: Pojišťovna má uhradit plnou cenu opravy havarovaného vozu.

Brno – Pojišťovny musí při vyplácení škody zohledňovat amortizaci auta jen v přiměřené míře.

Konstatoval to dnes ve svém nálezu Ústavní soud (ÚS). Postavil se tak na stranu majitelů aut. Ti si stěžovali na to, že pojišťovny jim odmítají proplácet v případě poškození vozu plnou částku s odůvodněním, že je snížená o amortizaci. To ÚS nezpochybnil, řekl ale, že jde o přiměřenost. Dle jeho názoru není možné po majiteli poškozeného vozu požadovat, aby pro opravu sháněl opotřebované nebo neznačkové díly a riskoval tak bezpečnost svoji i ostatních na silnici.


13/11/2014

ČNB: Zprostředkovatelé jsou často motivováni pouze výší provize

Jaké nejčastější nekalé praktiky pojišťovacích zprostředkovatelů odhalujete?

K nejčastějším patří klamavá prezentace pojistných produktů. Konkrétně lze uvést především investiční životní pojištění, které je často prezentováno jako forma spoření, kdy je zamlčována nebo bagatelizována faktická rizikovost takového produktu. Často je klientům rovněž zamlčována poplatková struktura, kdy jsou v prvních letech trvání smlouvy ze zaplaceného pojistného hrazeny veškeré počáteční náklady.


12/11/2014

ČNB: Upozornění na možné nekalé praktiky u smluv životního pojištění

Česká národní banka upozorňuje veřejnost na možné nekalé praktiky pojišťovacích zprostředkovatelů, které souvisejí s připravovanou změnou v daňovém režimu týkajícím se smluv životního pojištění.

V současné době prochází schvalovacím procesem novela zákona o daních z příjmů, která by měla nabýt účinnosti 1. 1. 2015 a která změní podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění u pojistných smluv životního pojištění.ČNB již zaznamenala první praktiky zprostředkovatelů nabízejících kontroly pojistných smluv na soulad s připravovaným zákonem, které by mohly vést nikoliv k úpravě stávajících smluv, nýbrž k jejich, pro pojistníky nevýhodnému, ukončení a uzavření smluv nových, zatěžujících klienty opětovnými počátečními náklady.


03/11/2014

Rozhovor s Pavlem Řehákem (bývalý generální ředitel České pojišťovny a.s.)

E15: Hodláte zůstat jen u majetkového pojištění, nebo zvažujete i životní?

Proč jít do životního pojištění? Pokud chce člověk měnit svět k lepšímu, tak prodávat životní pojištění tak, jak se v Česku nyní prodává, nedává smysl. S provizí 180 procent a za dva roky ji nechat otočit do jiné pojišťovny, aby to klient zaplatil… Za celý trh jde o miliardy korun, které odtečou kamsi z tohoto systému a nezůstávají na pojistkách. Takže pokud nenajdeme cestu, jak životní pojistky prodávat tak, aby to pro klienty mělo smysl, tak to dělat nebudeme. Protože nemusíme. Nestojí za námi žádný akcionář, který by nás drtil kvůli rychlému růstu.


03/11/2014

ČNB zpřísňuje. Vydala nová pravidla pro pojišťovací zprostředkovatele

Česká národní banka se vydala na křížovou výpravu proti nekalým praktikám některých finančních zprostředkovatelů. Po lednovém „apelu“ na pojišťovny, aby si hlídaly své finanční zprostředkovatele, se nyní obrací na poradenské společnosti. A požadavků nemá málo.

Česká národní banka se v lednu obrátila na pojišťovny Úředním sdělení České národní banky ze dne 21. ledna 2014 a „doporučila“ jim, jaká pravidla mají praktikovat ve vztahu ke svým distribučním sítím v čele s externími.....


22/09/2014

Příběh z praxe: Jak přijít o 1,5 mil. Kč přes IŽP

Co může přimět člověka k uzavření „spořicího“ investičního životního pojištění na 50 tis. Kč měsíčně? Důvěra…

Příběh začíná schůzkou s klientem, který má údajně přeplatek na pojistné smlouvě a špatně nastavené SIPO. Vzhledem k tomu, že klient je zvídavý, chvilku si povídáme a debatujeme. Náhle klient jen tak prohodí, že si spoří docela dost peněz do pojistné smlouvy – do jaké jiné, nežli do investičního životního pojištění. Po chvilce bylo vidět, že klient lehce znejistil. To jsme si povídali na téma...


15/05/2014

Pojišťovák dostal za klamání pokutu 6 mil. korun. Nezastavilo ho to!

Lukáš Štork už dostal pokutu 6 milionů korun od České národní banky za klamání klientů. Přesto obelhává lidi při opakovaném uzavírání smluv na insvestiční životní pojištění dál. Repotérka Pavlína Kosová ho při jedné takové schůzce s klientem natočila skrytou kamerou. A jak Štork pracuje?

Klient si myslel, že spoří. Jenže první dva roky platil jen poplatky. A pak mu Štork nabídl další, výhodnější investiční životní pojištění

17/04/2014

Poradenství zadarmo ho stálo 80 tisíc korun, většinu jeho peněz

Na českém trhu operuje mnoho lidí, kteří se titulují jako finanční poradci, nebo konzultanti. Radám řady z nich však můžete věřit jen těžko. Často jde o zprostředkovatele pojištění, stavebních spoření, investic a dalších produktů.

Zprostředkovatelé někdy říkají, že radí zdarma, příjem mají totiž z provizí z uzavřených produktů. A tyto provize zaplatí nakonec vždy klient, který je mnohdy překvapen, co ho bezplatná rada stála.

Nespořil sobě, ale do kapsy pojišťovákům V roce 2013 se Pavel rozhodl pojištění ukončit a vybrat peníze. Za těch 10 let zaplatil na pojistném přes 110 tisíc korun a ty teď potřeboval využít. K jeho překvapení mu však pojišťovna poslala pouze 30 tisíc korun. A to přesto, že trhy v době jeho investice převážně rostly (vzhledem k pravidelné investici by byl v plusu).

10/12/2013

Tři největší finty, kterými vás může poškodit finanční poradce

Ve světě finančního poradenství se pohybují na trhu nejen skuteční odborníci, ale i obyčejní prodejci, jejichž motivací je vlastní profit. Uzavřít pak můžete smlouvu, která pro vás nebude výhodná.

Abyste rozpoznali, zda sedíte u stolu s neférovým poradcem či zprostředkovatelem, je dobré znát finty, které na vás mohou nejčastěji zkusit.

21/11/2013

Zrušila investiční životní pojistku a přišla o téměř 45 tisíc korun

Pojišťovna slouží primárně pro pojištění, spořit v ní si dvakrát rozmyslete. Spočítat správně všechny poplatky u investičního životního pojištění je těžké, navíc jsou ve srovnání s ostatními spořicími produkty překvapivě vysoké.

Paní Černá si uzavřela investiční životní pojištění s měsíční částkou dva tisíce korun. Nechala se zlákat zprostředkovatelem pojišťovny na údajně výhodné spoření. Po pěti letech potřebovala hotovost a rozhodla se peníze od pojišťovny vybrat.

9/03/2013

Slovák chce zpět miliony, o které přišel u české makléřské firmy

Oldřich Mrkývka se před více než dvěma lety rozhodl zariskovat s úsporami a svěřil je zavedené makléřské firmě. O akcie v hodnotě několika milionů korun ale přišel a nakonec musel ještě doplácet. Stěžuje si, že obchodník jeho balík akcií prodal v nejméně výhodnou chvíli a prováděl neprůhledné transakce. Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/slovak-chce-zpet-miliony-o-ktere-prisel-u-ceske-maklerske-firmy-ps0-/ekonomika.aspx?c=A120215_140459_ekonomika_fih

22/04/2013

Průlomový verdikt: investiční zprostředkovatel musí odškodnit klienta

Pražský vrchní soud minulý týden vůbec poprvé v Česku pravomocně nařídil, aby investiční zprostředkovatel nahradil škodu za poškození klienta při obchodování s akciemi. V pondělí o tom informovalo Sdružení pro ochranu investorů na kapitálovém trhu. Firma, která je nyní v likvidaci, musí zaplatit 49 700 korun.

2013

Centrální banka potrestala makléře Active Capital a Cyrrus

Pražský vrchní soud minulý týden vůbec poprvé v Česku pravomocně nařídil, aby investiční zprostředkovatel nahradil škodu za poškození klienta při obchodování s akciemi. V pondělí o tom informovalo Sdružení pro ochranu investorů na kapitálovém trhu. Firma, která je nyní v likvidaci, musí zaplatit 49 700 korun.

Hvězdný prachy 4 - "Finanční poradci"